Právě vyšlo

Moderní kuchyně

15. 5. 2013, 11:14 | Diskuze (2)


navigation iconNacházíte se: kuchyne-kuchyne.eu » Kuchyň a kuchyňská linka jsou výsledkem dějinného vývoje
Centrální vysavače
Jednoduché centrální vysavače do rodinných domůHusky.cz
Garážová vrata
Kvalitní a levné garážové vrata Altoma.cz
Kancelářské židle
Hledáte židli do kanceláře nebo pokoje? Kouknete se zde na Kancelářské židle
Duvoca - vysavače
Podívejte se na jednoduch=e centrální vysavače DUOVAC
Kancelářský nábytek
Kancelářský nábytek za skvělé cený ZDE
Kvalitní matrace 1+1
Kvalitní-matrace.eu - matrace, matrace 1+1
Ohňostoje a pyrotechnika
zabavni-pyrotechnika.cz - pyrotechnika ohňostroje.cz
Partnerské weby

Chcete vědět na jakém principu funguje centrální vysavač Duovac? nábytek do kanceláře

Zavoláme Vám

Kuchyň a kuchyňská linka jsou výsledkem dějinného vývoje

Kuchyň a kuchyňská linka jsou výsledkem dějinného vývoje

15. 5. 2013, 11:14

Naši hodně vzdálení předci si své jídlo tepelně upravovali u otevřeného ohně a zde jej také konzumovali. Pouze nepřízeň počasí je zaháněla do úkrytu nejbližší jeskyně, která sloužila současně i jako první ložnice

Samostatné kuchyně zprvu běžné jen v panských sídlech

Teprve, když se lidé přestěhovali z jeskyní a přístřešků do pevně stavěných obydlí, museli řešit možnost přípravy tepelně opracovaného jídla v interiéru svého příbytku. Mnohdy jediná obytná místnost sloužila rodině jako kuchyň, ložnice, obývací pokoj i koupelna a o samostatné místnosti pro přípravu jídla je možné mluvit jen u obydlí zámožnějších občanůV některých částech rozvinutého světa se přesto dodnes setkáváme jen s jakýmsi venkovním přístavkem či přístřeším, kde ženy připravují jídlo pro svou rodinu, a o kuchyni, jakou známe my, si zde mohou nechat leda zdát.

Tradice samostatných kuchyní

Tradice samostatných kuchyní a v nich kuchyňských linek není přitom nijak dlouhou ani u nás. V nájemných činžovních bytech se běžně s kuchyněmi setkáváme teprve až v poválečném období, k čemuž přispěla i mnohými zatracovaná masová výstavba činžovních bytů a paneláků.

Ty vycházely původně z amerického vzoru, který se v českých zemích objevil především díky předválečné výstavbě dělnických domů v Baťově Zlíně. V malých bytech pro zaměstnance obuvnických továren, tu nemohl vedle ložnice, toalety a koupelny chybět ani prostor pro přípravu jídla a jeho konzumaci.

Masový vývoj po 70 letech

Významným signálem pro masové rozšíření kuchyňských linek bylo zavedení vody do všech nových bytů. Ještě na začátku sedmdesátých let byly mnohé byty bez přímého připojení k tekoucí vodě, a tedy i bez možnosti mytí nádobí pod tekoucí vodou. Ještě naše prababičky velmi dobře znali systém donášení vody z chodby domu a její následné vylévání do společné toalety. A opět to byly především panelákové byty, které českým hospodyňkám ukázaly jiný životní standard se zabudovanou kuchyňskou linkou, vybavenou dřezem s tekoucí vodou i odpadem. Pro dnešní generace už je představa pravidelného ohřívání vody, i na prosté mytí nádobí, nemyslitelnou, ale stejně tak se budou možná budoucí generace pozastavovat nad pouhou evistencí dřezů na mytí nádobí. A kdo ví, možná se za padesát nebo sto let budou naši potomci divit i existenci samotných kuchyňských linek.
Zobrazení: 145809 Hodnocení:Poslední názory
celkem komentářů: 0
diskuze